Genel

Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın Engelliler İçin Erişilebirliği Deneyimlendi

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na bir tablo hediye ediyor ve o sırada mikrofon elinde konuşma yapıyor. Yaklaşık 30 kişi yan yana fotoğrafta görünüyor.

Açılış öncesi Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın engelliler için erişilebirliği deneyimlendi.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanımız Yusuf Çelebi ve engelliler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın engellilere yönelik erişilebilirliğini deneyimledi.

Karaismailoğlu, “Hemen her projemizin açılışından önce engelli kardeşlerimizle birlikte projelerimizi inceliyor, hizmetimizin herkes için erişilebilir olduğuna emin oluyor, açılışlarımızı da bu gururla gerçekleştiriyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakanlık olarak öncelikli misyonlarının bütün vatandaşlara projelerden eşit yararlanma hakkını teslim etmek olduğunu söyledi ve “Bu doğrultuda bütün faaliyetlerimiz insan odaklı eşit hizmet anlayışıyla şekilleniyor” diye konuştu.

ERİŞİLEBİLİR YAKLAŞIMLARI ESAS ALIYORUZ

Karaismailoğlu Türkiye Yüzyılı’nın işaret fişeği kabul ettikleri 2023 yılında eser ve hizmet fırtınasına devam ettiklerini belirterek, Türkiye’nin, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer almasını sağlayacak, Türkiye’yi küresel bir lojistik süper güce dönüştürecek ulaştırma ve altyapı projeleriyle, görevlerini kararlılıkla sürdürdüklerini vurguladı. Projelerdeki önem verdikleri yaklaşımlara da değinen Karaismailoğlu, “Tüm projelerimizde; sürdürülebilir, çevreci ve erişilebilirlik yaklaşımlarını esas alıyoruz. Bugün, erişilebilirlik yaklaşımımızın karşılık bulduğu Kâğıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’mızda engelli vatandaşlarımızın bizzat yerinde deneyimlediği projemizde bir aradayız. Hemen her projemizin açılışından önce engelli kardeşlerimizle birlikte projelerimizi inceliyor, hizmetimizin herkes için erişilebilir olduğuna emin oluyor, açılışlarımızı da bu gururla gerçekleştiriyoruz. Çünkü bizler, engelli vatandaşlarımızla sürdürdüğümüz gönül ve fikir birlikteliğimizin profesyonel çalışmalarımızı layıkıyla hayata geçirmenin en doğru yolu olduğuna inanıyoruz. Bakanlık olarak öncelikli misyonumuz bütün vatandaşlarımızın hizmetlerimizden eşit olarak yararlanma hakkını teslim etmektir. Bu doğrultuda bütün faaliyetlerimiz insan odaklı eşit hizmet anlayışıyla şekilleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na bir tablo hediye ediyor ve o sırada Bakan Adil Karaismailoğlu elinde mikrofon konuşma yapıyor. Yaklaşık 30 kişi yan yana fotoğrafta görünüyor.

TÜM VATANDAŞLARIMIZIN ERİŞİLEBİLİR OLANAKLARA SAHİP OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Engelli bireylerin önlerindeki engelleri kaldırmak ve hayata katılımlarını teşvik etmek adına önemli çalışmalar yaptıklarını ifade eden Karaismailoğlu şunları kaydetti:

“Farklı ihtiyaçlara sahip tüm vatandaşlarımızın, kendilerine uygun tasarlanmış hizmetlere ve erişilebilirlik olanaklarına sahip olması için çalışıyoruz. Engelli vatandaşlarımızın seyahatlerinin planlanmasından bilet alımına, gar ve istasyonlara ulaşımından, araçlara binip, rahat ve konforlu seyahat etmelerine ve seyahat sonunda evlerine rahatça dönmelerine yönelik ‘Turuncu Masa Hizmet Noktası’ uygulamalarını Hızlı Tren garlarında başlattık. 2022 yılında diğer ulaşım türlerinde de yaygınlaştırdık. Herkes için erişilebilir bir ulaşım sistemi oluşturulmasını amaçladık. Hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımızın farklı şehirlerdeki toplu ulaşım araçlarından tek kartla faydalanmasına olanak sağlayan ‘Türkiye Kart’ uygulamasını da hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Metro hattımızı engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı yolcuların herhangi bir engelle karşılaşmadan ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hayata geçirdik. Projemizle erişilebilir bir hizmeti herkese sunuyoruz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun koluna Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve diğer engelli bireyler girmişler, birlikte yürüyorlar.

İSTANBUL HAVALİMANI METROSU’NDA ‘EN’LER VE ‘İLK’LERİ YAŞATIYORUZ

Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro hattının tek seferde ihale edilen ve inşa edilen en uzun metro hattı olduğunu belirterek, hattın en kısa sürede bitirilmesi adına aynı anda ilk defa bir projede 10 adet tünel açma makinası kullanıldığını vurguladı. Saatte 120 kilometre hızla Türkiye’nin en hızlı metro araçlarının da bu hat üzerinde kullanılacağını dile getiren Karaismailoğlu, proje detaylarını anlattı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “TBM ilerlemelerinde; günde 65,5 metre, haftada 306 metre, ayda bin 233 metre ile kazı rekorları kırdık. Saatte 120 kilometre hız ile Türkiye’nin en hızlı metro araçları da bu hattımızda kullanılacak. 72 metre ile Türkiye’nin en derin metro istasyonu olan Gayrettepe İstasyonu’nu da bu proje kapsamında inşa ettik. Akıllı tünel konseptini dünya metrolarında ilk defa bu projede hayata geçirdik. Böylece tünel yangın güvenliğine yeni bir teknoloji kazandırdık. Bakanlığımızın destekleri ve Aselsan, TÜBİTAK iş birliği ile yine ilk defa yerli ve millî imkânlarla geliştirilen sinyalizasyon sistemi de bu metro hattımızda kullanılacak. Hattımız; Beşiktaş, Şişli, Kâğıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy ilçelerinde 8 istasyondan geçecek ve günlük 800 bin yolcuya hizmet edecek kapasitedir. Hattın işletmeye açılmasıyla dünyanın en büyük ve en önemli küresel aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı’na; Kâğıthane’den 24 dakikada, Göktürk’ten 12 dakikada, Esenler’den 45 dakikada, Taksim’den 41 dakikada, Zincirlikuyu’dan 33 dakikada, 4. Levent’ten 35 dakikada ulaşılabilecek. Ülkemizin dünyaya açılan kapısına ulaşmak işte bu kadar kısa sürelerde kolay ve konforlu hâle geldi. Bu konforu sunmak, Türkiye’nin ve İstanbul’un en kıymetli projelerinden birini hayata geçirmek, son 20 yılda olduğu gibi, milletine hizmet aşkı ile çalışan bizlere nasip olacak. Bu gururu yaşamak, zor zamanlarda da milletinin yanında, onunla omuz omuza olan, sadece iyi zamanında değil asıl zor zamanında vatandaşının yanında olan AK Parti kadrolarına nasip oldu. Hattımız ilk aşamada Mahmutbey metrosu ile Kâğıthane’de entegre oluyor. Yaklaşık 4 ay sonra bu hattı metrobüs ve Hacıosman-Yenikapı Metrosu Zincirlikuyu İstasyonları ile entegre edeceğiz. Yaklaşık 3,5 kilometrelik bir etabı daha tamamlayarak, 34 kilometre olan hattımızı 37,5 kilometreye çıkaracağız” şeklinde konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun koluna Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve diğer engelli bireyler girmişler, yan yana duruyorlar.

HERKESİN HAREKET KABİLİYETİNİ ESAS ALAN ÇALIŞMALARIMIZA DA DEVAM EDECEĞİZ

Son 20 yıldır, 700 bine yakın mesai arkadaşıyla birlikte Türkiye’nin her köşesinde emek vermeye devam ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, “Her hamlemizin doğru zamanda doğru şekilde hayat bulması için çalışıyoruz. Evrensel erişilebilirlik standartlarına odaklanan, belirli bir çoğunluğun hareket kabiliyetini değil, herkesin hareket kabiliyetini esas alan çalışmalarımıza da devam edeceğiz. Pazar günü Cumhurbaşkanımızın da teşrifleri ile hep birlikte hattımızın açılışını gerçekleştireceğiz. Mühendislik ve tasarım açısından eşsiz bir proje olan hattımız başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’ye sağlayacağı katkılarla, milletimize, çevreye, ülke ekonomisine hizmet edecek muhteşem bir eserdir. Hem ülkemizde hem de dünyada yeni atılımlara ilham verecektir” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kürsü önünde konuşşma yapıyor, yanında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve engelli bireyler var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun koluna Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve diğer engelli bireyler girmişler, yan yana duruyorlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun koluna Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve diğer engelli bireyler girmişler, birlikte yürüyorlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kürsü önünde konuşşma yapıyor, yanında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve engelli bireyler var. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kürsü önünde konuşşma yapıyor, yanında Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi ve engelli bireyler var. Yaklaşık 20 ortaokul öğrencisi şarkı söylüyor, bir öğretmen kanun çalıyor, Bakan Adil bey ve diğer kişiler yaklaşık 50 kişi el çırparak ritim tutuyor. Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na bir tablo hediye ediyor ve o sırada elinde mikrofon konuşma yapıyor. Yaklaşık 30 kişi yan yana fotoğrafta görünüyor.

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir