Genel

Farkındalık Söyleşileri

 

 

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeni ile ülkemizin çeşitli yerlerinde etkinlikler olmaktadır. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi de yapmış olduğu etkinlikte Konfederasyonumuzun Başkan Yardımcısı Ayhan METİN katılım sağlamıştır.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Yaşam Topluluğu tarafından Engelliler Haftası kapsamında “Farklı Bakış” konulu program düzenlendi. Prof. Dr. Fuat Sez
gin Konferans Salonun’da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Metin ve Engelli Stratejileri Araştırma Derneği Başkanı Hamit Alemdaroğlu katıldı.
Üniversitenin Engelli Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin Eseceli’nin açılış konuşmasını yaptığı söyleşiye dinleyici olarak Rektör Prof. Dr. Süleyman Özdemir, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zekai Mete, Genel Sekreter Cihangir Boz, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.
Söyleşide ilk olarak Konfederasyon Başkan Yardımcımız Ayhan Metin söz aldı. Engelliler için eğitim, istihdam, sanat, spor, erişebilirlik konulu sunum gerçekleştiren Metin, sunumunda engellilerin tarihsel yaşamda neler yaşadığıyla ilgili detaylı bilgi verdi. Engelliler için yaşamı kolaylaştıracak mimarinin önemine vurgu yapan Metin, bu çalışmalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğinden de bahsetti.
Hamit Alemdaroğlu  ise engellilerle ilgili kullanılan dilin ötekileştirmeden uzak, duyarlı bir dil olması gerektiğinden bahsetti. Engelli kişilerin eksik insan olarak ifade edilmesinin ne denli yanlış olduğuna dikkate çeken Alemdaroğlu, “Biz maalesef eli, ayağı eksik olduğunda eksik insan diyebiliyoruz. Günümüzde tasarladığımız insan kavramı estetik hazlara ve görsel tüketime konu olamıyorsa arkalarda ötelenebiliyor.  Oysaki bizler farklılıkları içselleştiren bir medeniyetin varisleriyiz ama bugüne geldiğimizde modern dünyanın nedenleri dolayısıyla bazı şeyleri karıştırabiliyoruz. Biraz daha medeniyet köklerimizi anlamanın önemli olduğuna inanıyorum” dedi.
Söyleşi Rektörün konuşmacılara teşekkür plaketi takdim etmesi ile sona erdi.
 
Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir