Genel

Farkındalık Söyleşileri

10 – 16 Mayıs Engelliler Haftası nedeni ile ülkemizin çeşitli yerlerinde etkinlikler olmaktadır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) de yapmış olduğu etkinlikte Konfederasyonumuzun Başkan Yardımcısı Ayhan METİN katılım sağlamıştır.

Bize Engel Olmayın sloganıyla ÇOMÜ Çanakkale Şehitleri Yerleşkesi İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde düzenlenen programa Rektör Prof. Dr. Sedat Murat, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süha Özden ve Prof. Dr. Bünyamin Bacak, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal, Genel Sekreter Sami Yılmaz ile akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.
Programın açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Sedat Murat her bireyin potansiyel engelli olduğuna dikkat çekerek “Nüfusumuzun yaklaşık %10-12’si engelli. Gelişmiş ülkelerde bu oran belki daha az olabilir. İnsanların sağlığın ve zamanın kıymetini bilmesi çok önemlidir. İnsanoğlu bu iki şeyin değerini kaybettiği zaman anlar. Ama doğuştan ama sonradan engellilikle karşı karşıya herkesin kalabilme durumu vardır. Herkes potansiyel engellidir. Yarın ne olacağımız belli değil” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:
En Büyük Engel İnsanlığımızı Kaybetmektir!..
“Engelli kardeşlerimiz toplumumuzda bizim için ayrı bir yeri olan kesimdir. Toplumumuzda dezavantajlı gruplar içinde en önemlilerini oluşturmaktadır. Sosyal politikada bu kardeşlerimiz, dezavantajlı gruplar olarak nitelendirilir. Bu kesimle ilgili özel politikalar, önlemler geliştirilmektedir. Devletimizin bu alanda çok önemli katkıları olmuştur. Bunlara yönelik önemli tedbirler alınmıştır. Ailelerine dahi çok önemli imkanlar seferber edilmiştir. Engelliler ile ilgili çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın çalışmalarında önemli bir yer etmektedir.
Bana göre en büyük engel insanlığımızı kaybetmektir. Bazı organlarımızı kaybettiğimiz zaman farkına varıyoruz ama ruhumuzu, duygumuzu, insanlığımızı kaybedersek, en büyük engellilik budur”
Rektör Murat’ın konuşmasının ardından  Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Metin ve Engelli Stratejileri Araştırma Derneği Başkanı Hamit Alemdaroğlu’nun Farklı Bakış konulu söyleşisine geçildi.
Programın son bölümünde Yönetmen Erdem Öksüz’ün hazırladığı Yön Engelsiz Sanat Derneği ve Yön Tiyatro Topluluğu’nca dezavantajlı gençlerce Dava Kudüs oyunu sergilendi.
Program hediye takdimiyle sona erdi.
Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir