Genel, Haberler

Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı Lansmanı Yapıldı

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Türkiye Sakatlar Konfederasyou başkaımız Yusuf Çelebiye Plaket hediye ediyor.

Hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin ulaşıma erişebilirliğini ve sosyal hayata katılımlarını arttırmak amacıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu olarak paydaşı olduğumuz “Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı Lansmanı”, İstanbul Sirkeci Tren Garı’nda gerçekleşti. Programına Konfederasyon Başkanımız Yusuf Çelebi Katıldı.

Programa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanımız Yusuf Çelebi ile engelli vatandaşlar katıldı.

Lansman programında bir konuşma yapan Konfederasyon Başkanımız Yusuf Çelebi; “Engelli bireylerin diğer bireyler gibi sosyal hayata tam, eşit ve aktif katılabilmesi için erişilebilirlik ön koşuldur. Herkes evinden çıkabilmeli, sokakta, kaldırımda yürüyebilmeli, toplu taşıma araçlarını kullanabilmeli, işine, okuluna, alış verişine gidebilmelidir. Bunun için bütün yapılı çevre ve toplu taşıma araçlara erişilebilir olmalı ve herkes adil bir şekilde bunları kullanabilmelidir. Devlet, bütün vatandaşlarına eşit mesafede durmak zorundadır. Bir engelli birey toplu taşıma araçlarını kullanamıyor ise, kaldırımda herkes gibi yürüyemiyor ise adil bir sistem kurulmamış, engelli olmayanlara pozitif edinimler sağlanmış demektir. Böyle olması engelli bireylere yapılan en büyük haksızlıklardan biridir. Erişilebilirliği de herkes kendi anladığına göre değil TSE standartlarına göre yapmak durumundadır. Engelli bireylerin istihdama katılabilmesi ve ülkemize yararlı bireyler olabilmesi için yapılı çevrenin, toplu taşıma araçlarının ve bilginin kendilerine uygun erişilebilir olması gerekmektedir. Böylelikle engelli bireyler de kendi potansiyellerine ortaya koyabilecek, ülkesi, devleti ve Milleti için daha yararlı olacaktır. Bu nedenle uzun süre oluşması için birlikte çalıştığımız Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan 2021-2025 Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planı çok önemlidir. Ülkemiz ve engelli camiamız için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Lansman programında konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, “Yaşlı ve engelli, hareket kabiliyeti kısıtlı vatandaşlarımızın önündeki engelleri kaldırmak, hayata katılımlarını teşvik etmek ülkemizin geleceği için son derece kritik önemdedir. Tüm toplumumuzun, farklı ihtiyaçlara sahip tüm vatandaşlarımızın, kendilerine uygun tasarlanmış hizmetlere ve erişilebilirlik olanaklarına sahip olmasını gelişmişlik düzeyimizin bir göstergesi olarak kabul ediyoruz. Türkiye’de toplu taşıma araç türlerine göre erişilebilirlik uyumu; özel halk otobüsünde yüzde 86, belediye otobüslerinde yüzde 82, minibüslerde de yüzde 14’dir. Istasyon türlerine göre de durakların erişilebilirlik durumu ise metrolarda yüzde 95, tramvayda yüzde 93, otogarlarda yüzde 30, otobüs ve iskelelerde de yüzde 15” dedi.

“KESİNTİSİZ VE ERİŞİLEBİLİR SEYAHATİ SAĞLAYACAĞIZ”

Erişilebilir Ulaşım Strateji ve Eylem Planı’nda stratejik amaçlar doğrultusunda belirlenen temel hedefleri sıralayan Karaismailoğlu, “Öncelikle, erişilebilir ulaşım konusunda toplumumuzun tüm kesimlerinde farkındalığı artıracağız. Ulaşımda erişilebilirlik konusunda koordinasyon diri tutacağız. Yapılan çalışmaların izlenip, değerlendirilmesini sağlayacağız. Bu konuda gereken yasal ve idari mevzuatı geliştireceğiz. Ulaşımda erişilebilirlik yönündeki verinin tespitini sağlayacağız. Araştırma-Geliştirme kapasitemizi geliştireceğiz. Ulaşımda erişilebilirlik konusundaki farkındalık eğitimlerinin bir plan dâhilinde sürekliliğini sağlarken, mesleki yeterliliğin bir unsuru hâline gelmesini de sağlayacağız. Erişilebilir ulaşımda hizmet kalitesi kavramını önceleyeceğiz. Bu konudaki evrensel tasarım ve yenilikleri destekleyeceğiz. Ulaşım yapılarının terminal ve istasyon erişilebilirliğini sağlayacağız. Biletleme sistemini de kolay ve etkin hâle getireceğiz. Tüm ulaşım modlarında entegre, kesintisiz ve erişilebilir seyahati sağlayacağız” diye konuştu.

“HAREKETLİLİK MOBİL UYGULAMASI”

Haraketlilik mobil uygulamasından söz eden Karaismailoğlu, “Bu konudaki bir diğer hizmetimiz de Herkes İçin Hareketlilik Mobil Uygulaması. Bu çalışma, hareket kabiliyeti kısıtlı bireylere erişilebilir ve emniyetli ulaşım hizmeti sağlanmasını teminen geliştirilen bir mobil uygulama projesidir. Herkes için Hareketlilik Mobil Uygulamamız; seyahat planlamadan biletlemeye, canlı destek modülünden refakatçi modülüne kadar hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin ulaşım sürecine ilişkin tüm ihtiyaçlarını karşılamayı hedefleyen bütünsel bir mobil uygulama olacak. Ayrıca, uygulamamamızı hizmetlerimizi geliştirmek, denetlemek ve daha iyisini sunabilmek için de kullanacağız. Uygulamadaki “geri bildirim butonu” ile ulaşım altyapı, tesis ve araçlarında hareket kabiliyeti kısıtlı bireylerin kullanımına uygun olmayan tasarımların bildirilmesine olanak sağlıyoruz” dedi.

2021-2025 Erişilebilir Ulaşım Stratejisi ve Eylem Planına erişmek için aşağıdaki linki tıklayınız:

https://www.uab.gov.tr/uploads/announcements/erisilebilir-ulasim-stratejisi-ve-eylem-plani-2021/erisilebilir-ulasim-stratejisi-ve-eylem-plani-2021-2025.pdf

https://www.uab.gov.tr/duyurular/erisilebilir-ulasim-stratejisi-ve-eylem-plani-2021-2025

Katılımcılar salonda İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu için ayakta duruyorlar.

katılımcıların ön sırada olanları görünüyor. Sorasıyla Yusuf Çelebi, Derya Yanık, Adil Karaismailoğlu ve bir tekerlekli sandalyede bayan.

Sirkesi tren garında yapılan programa katılanlardan genel görüntü. Ulaştırma Baknaı Adil Karaismailoğlu kürsüde konuşma yapıyor ve salonda katılımcılar tiyatro düzeninde otururken görülüyor.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Türkiye Sakatlar Konfederasyou başkaımız Yusuf Çelebiye Plaket hediye ediyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kürsüde konuşma yapıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık kürsüde konuşma yapıyor.

Katılımcılar ve protokol sahne önünde toplu fotoğraf çekiniyor.

protokol ve konuşmacılar, ödül alanlar sahnede fotoğraf çektiriyor.

protokol ve katılımcılar hep birlikte yürüyor.

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir