Genel, Haberler

Başkanımız Yusuf Çelebi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde “Beraber Yaşama Kültürü” Konferansına Katıldı

Yusuf Çelebi kürsüde konuşmasını yapıyor

Konfederasyon Başkanımız Yusuf Çelebi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde Beraber Yaşama Kültürü Konferansına Katıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (KDPÜ) Engelli Öğrenci Birimi tarafından davet edilen Trkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanımız Yusuf Çelebi “Beraber Yaşama Kültürü” konferansta konuşmacı oldu.

Konferansa DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kâzım Uysal, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İrfan Terzi, Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Necati Yakup Ünallı ile akademik ve idari personellerimizin yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı.

Başkanımız Yusuf Çelebi, konuşmasında düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Konu engelli yaşama kültürü olunca burada birçok konu ortaya geliyor. İnsanlar dünyaya geldiklerinde birçok eşit haklarla doğarlar ve hiçbir birey birbirinden üstün değildir. Allah insanları bu dünyada birlikte aynı haklarla yaşasınlar diye yaratmıştır. Bir sarı saçlıyı siyah saçlıya üstün ya da beyaz tenliyi siyah tenliye üstün ya da engelli olmayan bir bireyi engelli bir bireye üstün yaratmamıştır.

İnsanlar önce niçin engelli olur kısmına baktığımız zaman kadere inanmakla birlikte çok kaderci olmayı da kabul etmiyorum. Alkollü ürünler, uyuşturucular kullanıyor ve engelli olmaya ya da olunmasına sebep oluyoruz. Alkol kullanıyoruz araca biniyoruz kaza yapıyoruz ya ölüyor ya da engelli kalıyoruz. Müteahhitler dayanıklı binalar yapmıyor, deprem meydana geliyor; sonucunda da insanlar ölebiliyor sakat kalabiliyor. Bu bahsettiklerim engelli olma nedenlerindendir. Sizler yarın mimar, esnaf, siyasetçi olacaksınız. İleride böyle durumlar olmaması için çabalamalısınız.

Kiminiz sarışın kiminiz esmer kiminiz beyaz tenlisiniz sarışın olduğunuz zaman birbirinizle birlikte olmaya iletişim kurmaya engel midir? Tabi ki değildir. Aynı şekilde bir engelli de ayrıştırılmamalıdır. Devletler, okullar, ofisler elle gözle yönetilmez, akılla yönetilir. Eğer engellilere olanak verilirse onlar da bu görevi üstlenebilir, başarıyla yapabilir.

Burada beraber yaşama kültüründen bahsediyoruz ama bizleri ailemizin bile kabullenemediği anlar oluyor. Biz beraber yaşama kültürünü Kütahya’da, üniversite rektörünüzün yoğun desteği sayesinde başlattık. Siz değerli gençler engelleri ortadan kaldıran bireyler olacaksınız. Yaptığınız binaları veya işinizi yaparken engellileri düşünerek yapmalısınız ki beraber yaşayabilelim. Engelliler olarak okuyoruz ama kaymakam olamıyoruz, hâkim olamıyoruz, bürokrat olamıyoruz. Hatta önceden kel olan insanlar bile öğretmen olamıyordu. Çünkü öğrencilerin moralini bozduğu düşünülüyordu. O dönemki bakana bu durumun neden böyle olduğunu sorduğumda fiziki erişimi önüme koydular. Bundan 30 yıl öncesiydi. Cumhurbaşkanımız 2020 yılını Erişilebilirlik Yılı ilan etti. Bu konuyla ilgili de “Sadaka kültürü ile değil hak temelli yaklaşım ile engellilere yönelik çalışmalar yapılmadır.” şeklinde ifade etmişti. Annem eğer kendisi benden önce ölürse bana kimin bakacağı endişesini taşırdı. Allah nasip etti, o bakıma muhtaç engelli kardeşlerimizin birçoğunun bakılmasına ben vesile oldum. O çocuklar bir yerlere geldiler, onlarla birlikte ben de bir yerlere geldim. Bugün hayırlı bir haber aldım. İnşallah bundan sonra engelliler hâkim olabilecekler. İleride engelli hâkimler, doktorlar, kaymakamlar, valiler göreceksiniz ve bu siz gençlerin çabası ve gayretiyle olacak inşallah.

Konuşmasının ardından Başkanımız Yusuf Çelebi gelen soruları yanıtladı.

Ardından konuşan Prof. Dr. Kâzım Uysal ise şunları ifade etti:

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi engelli bireylere sahip çıkan ve farkındalık oluşturan önde gelen eğitim kurumlarından bir tanesidir. DPÜ, bunu sözle değil başarılarla ispat etmiştir. 2019 yılında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanımızdan En İyi Erişilebilir Eğitim Kurumu ödülünü aldık. 2020 ve 2021 yılında ise YÖK tarafından düzenlenen erişilebilirlik ödüllerinde birinci olduk. Bunlarla iftihar ediyoruz. Kütahya Dumlupınar Üniversitesi erişilebilir, engelliye sahip çıkan, sosyal sorumluluğu yüksek en iyi üniversitelerden bir tanesidir. Sadece fiziki mekânların erişilebilir olmasıyla değil, sosyal etkinlikler, konferanslar, paneller ve dijital materyaller ile de engelli bireyler için çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Kısaca, ‘DPÜ engelsiz bir üniversitedir’ diyebiliriz.

Engelli bireylere sahip çıkmak insan olmamızın ve sosyal sorumluluğumuzun bir gereğidir. Bu, insanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliktir. Asıl engel ruhlarda, vicdanlarda, kalplerde olan engeldir. Asıl engel fiziksel engeller değildir. Rabbim bir yerden kısıyorsa, bir yerden fazlasını veriyor. Bu sadece insanlarda değil diğer yaratılmışlarda da vardır. Mesela görme engelli birinin zihni, latifeleri ve duyguları daha fazla açılıyor. Diğer dünyada ise Rabbim verdiği engelin mükâfatını fazlası ile veriyor. Yeter ki biz isyan etmeyelim, verilene razı olalım. Bizim medeniyetimizde çok ulvi gayeler için yaşanır. Hayat bunun için sarf edilir. Mesela “Ben milletim için faydalı işler yapacağım ve faydalı olacağım.” demeli. Milletin menfaatlerini şahsi menfaatinden üstün tutmalı.  Yusuf Bey bunu ifade etti. “Keşkeleri yapmadığım şeyler için değil, koyduğum hedefler için söylerim ben” dedi. Ulvi gayeler için yaşamak… Keşke milletime daha çok hizmet edebilsem, keşke milletimin daha ileride olabildiğini görebilsem, keşke milletim muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıksa, keşke bu çorbada benim de tuzum olsa… Bakın o zaman hayat anlamlı olur. Bu gayeler uğruna yaşamak çok güzeldir. Hayatı anlamlı yapar, hayatla barışık olmamızı sağlar. Dünya lezzetleri içerisinde lezzetten çok elemler vardır. En sevdiğiniz yemeği, en sevdiğiniz işi bile yapsanız belli bir süre sonra sıkılıyorsunuz.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi olarak sizlerle beraber daha iyiye daha güzele gideceğiz. Engellilerimize sahip çıkacağız. Üniversitemiz, engellilerin hayatını kolaylaştırmakla değil, engelli bireylere istihdam sağlamakla da açık ara öndedir. Biliyorsunuz bu konu ile ilgili çok önem verdiğim bir SOGEP projemiz var. Engelli kardeşlerimize taş ve gümüşten takı yapma sanatını öğreteceğiz ve engelli kardeşlerimize istihdam sağlayacağız. Bu proje örnek gösterilecek bir projedir. Engelli kardeşlerimizin mutlaka yapabileceği işler vardır. Engelli bireylerin engelsiz bireylerden daha iyi yapabileceği işler vardır. Engel durumuna göre uygun işleri vereceğiz ve bu topluma katma değer ürettiğini hep beraber göreceğiz. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. İnşallah böyle programlarda tekrar görüşürüz.

Program Uysal’ın, Çelebi’ye hediye sunması ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Mavi zeminli afiş. En üstte Dumlupınar Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi yazıyor. Ortada Yusuf Çelebi resmi var. Yanında "Beraber Yaşama Kültürü Konferans", altında Yusuf Çelebi, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı yazıyor. Altta 5 Kasım 2021 Saat 10:00 Eğitim fakültesi kırmızı salon yazıyor.

Beraber Yaşama Kültürü Konferansı duyuru afişi

Rektör Prof.Dr.Kazım Uysal kürsüde konuşmasını yapıyor

Rektör Prof.Dr.Kazım Uysal kürsüde konuşmasını yapıyor

Dinleyiciler ve konuşmacılar sahnede hep birlikte fotoğraf çektirmek için 3 sır halinde yan yana duruyorlar.

Dinleyiciler ve Konuşmacılar toplu fotoğraf çekimi

Yusuf Çelebi kürsüde konuşmasını yapıyor

Yusuf Çelebi kürsüde konuşmasını yapıyor

Rektör Prof.Dr.Kazım Uysal , Konuşmacı Yusuf Çelebi'ye hediye veriyor.

Rektör Prof.Dr.Kazım Uysal , Konuşmacı Yusuf Çelebi’ye hediye veriyor.

Konferans salonunda Yusuf Çelebi dinleyicilere hitap ediyor.

Konferans salonunda Yusuf Çelebi dinleyicilere hitap ediyor.

Yusuf Çelebi ortada, elinde bir Kütahya çinisi tabak var, sol tarafında Rektör Kazım Uysal, sağ tarafında üniversite yetkililerinden bir bayan var.

Yusuf Çelebi’ye Kütahya Çinili tabak hediye ediliyor.

Dinleyiciler ve konuşmacılar sahnede hep birlikte fotoğraf çektirir iken işaret dili ile ellerini havaya kaldırıp sağa sola döndürerek alkışlıyorlar

Dinleyiciler ve konuşmacılar ile toplu fotoğraf

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir