Genel, Haberler

7 Renk 7 Şehir Projemizin Açılış Toplantısı İstanbul’da Yapıldı

Engellilere hizmet amacıyla kurulmuş üye federasyonlarca temsil edilen engelli grupların sosyal ekonomik, kültürel, sportif, hukuki ve mesleki yönlerden topluma ve çalışma hayatına kazandırılması için, Anayasa ve diğer kanunlara uygun olarak, ortak hak ve menfaatlerini korumak, yaşam standartlarını yükseltmek, federasyonlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak gibi amaçlarla kurulmuş olan Konfederasyonumuz; İstanbul, Ankara Erzincan, Antalya, Trabzon, Balıkesir, Gaziantep şehirlerinde yapılacak olan “7 Renk 7 Şehir Engelsiz İstihdam” Projemizin ilk toplantısını İstanbul’da gerçekleştirdi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje 1 Kasım 2021 Pazartesi günü Saat 10:00’da İstanbul Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezinde işverenler, iş arayan engelliler, sivil toplum kuruluşları, Aile ve Sosyal Hizmetler İstanbul İl Müdürlüğü, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü ve öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Toplantı, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanımız Yusuf Çelebi’nin açılış konuşması ile başladı. Ardından protokol konuşmalarında 26 ve 27.Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, 22. ve 23. Dönem Milletvekili Lokman Ayva, MHP MYK Üyesi Bahattin Şengül, Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyon Başkanı Cemal Merdan, Spastik Engelliler Federasyon Başkanı Murat Arslanhan, İstanbul İşkur il Müdür Yardımcısı Serkan Özmen, İstanbul Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Halis Kuralay söz aldılar ve istihdamın önemi, işveren ve engellilerin beklentileri, mesleki eğitimin önemi konularına değindiler.

     

Protokol konuşmaları sonrası öğretim üyelerinin engelsiz istihdam konularındaki konuşmalarına geçildi.

İşverenler için tutumsal bariyerleri aşmak, mesleki eğitim, engelli bireyler için öğrenilmiş çaresizliği aşma ve çalışabilecek durumda olan engelli bireylerin aktif istihdama geçişini desteklemek, oryantasyon,  işverenler, engelli birey ve aileleri için işyerinde başarı hikayeleri paylaşımı, engelli bireylerin istihdamı hakkında toplumsal bilinci artırmak, aile ve istihdam, teşvik ve destekler, istihdama yönelik haklar gibi konularda bir birinden değerli öğretim üyeleri dinleyiciler il paylaştı. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof.Dr İbrahim Subaşı, Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Güloğlu, Yalova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Ticaret Finansman Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ömer Nasuhi Şahin, Yalova Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğr. Gör. Metin Öksüz, İstanbul Üniversitesi İktisat fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkiler Bölümü İş Hukuku Anabilim Dalı Araş. Gör. Dr. Abdullah Erol yukarıda bahsedilen eğitim sunumlarını gerçekleştirdi.

 

                     

 

 

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir