Genel

27. Dönem Milletvekili Yemin Töreni

24 Haziran Genel Seçimler öncesi tüm siyasi partilere “Engelli Milletvekilleri” adaylarınızı seçilebilecek yerden aday gösterin çağrısı yapan Konfederasyonumuz, meclise giren engelli milletvekillerine, yemin töreni öncesi TBMM Çankaya Kapısı önüne kadar eşlik etti ve basın açıklaması yaptı.

Konfederasyon Başkanı Yusuf ÇELEBİ, Genel Sekreter Ayhan BAHÇELİ ve Başkan Yardımcısı Ayhan METİN, Ak Parti İstanbul Milletvekili Serkan BAYRAM ile Konfederasyon merkezimizden yaklaşık 70 engelli bireyle birlikte TBMM Çankaya Kapısına giderek burada basın açıklaması yapmışlardır.

Basına ilk açıklamayı Başkan Yusuf ÇELEBİ yaptıktan sonra, Basın Bültenini Genel Sekreter Ayhan BAHÇELİ okudu. Son olarak, Milletvekili Serkan BAYRAM’ın basına verdiği demeçten sonra Konfederasyonumuzun Yönetim kadrosu eşliğinde Yemin Töreninin yapılacağı Genel Kurul Salonuna geçilmiştir.

http://www.trthaber.com/videolar/engelli-milletvekilini-tbmmye-kadar-ugurladilar-39540.html

 

https://www.aa.com.tr/tr/politika/engelli-vekili-tbmmye-kadar-ugurladilar/1197480

 

BASIN BÜLTENİNİN TAM METNİ

BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ!..

Meclis çatısı altında, “Engelsiz Türkiye”yi birlikte yaratacağız.

Ülkemiz, siyaset ve sivil toplum işbirliği ile eşit yaşamı ve birlikte yaşama kültürünü arttıracak.

Değerli basın mensupları, kıymetli hazirun…

Çağdaş dünyanın geldiği noktada; engellilerin, ulaşım, eğitim, barınma, tıbbi ve sosyal bakım ve rehabilitasyonlarının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri için yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Engellilerimiz de, eşit muamele, itibar, yaşamlarını bağımsız idame ettirme ve toplumun bir parçası olma gibi haklara sahiptirler. Fakat bizim ülkemizde bu çalışmalar, henüz istenilen seviyelere ulaşmamıştır. Engellilerin bu toplumun bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Engelliğe neden olan koşulların ortadan kaldırılması, toplumsal bilincin arttırılması ve engelli bireylerin sosyal, ekonomik ve siyasal alanlara adapte olabilmesi için gerekli fırsatların sağlanması son derece önemlidir. Şu anda siyasi arenada engelliler bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda, verilen vazifeler kritik olmaktan uzak,  sadece engelli kadrosunun doldurulmasını amaçlayan görevler olarak öne çıkmaktadır. Oysaki engellilerin yetenekleri tam olarak değerlendirildiğinde üretime ve ülke idaresine katkıları azımsanmayacak kadar çoktur. Kanun ve yönetmeliklerde değişiklikler yapılarak engelli istihdam şartlarının değişmesi, engellilerin de hakim, savcı vb mesleklerde de istihdam edilmelerinin yolu açılmalıdır. Ayrıca, riyasetin ve siyasetçilerin destekleri ile kaymakam, belediye başkanı, vali bakan olmaları sağlanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, renklerin hepsi bir araya gelince gökkuşağı olur. 

Ak Parti iktidarı ile birlikte engellilere erişilebilirlik, topluma kazandırma çalışmaları, sosyal ve kültürel faaliyetler ile istihdam konularında yeterli olmasa dahi diğer hükümetler dönemine göre çok ciddi oranda faydalar sağlanmıştır. Bunun en büyük kanıtını da bu gün burada üç engelli bireye milleti temsil yetkisi verilmesi ile görülmektedir. Her zaman söylediğimiz gibi ‘’devletler el ve ayak ile değil akıl ile yönetilir’’ Engelli olmanın devlet yönetimine engeli yoktur.

Ak Parti kontenjanlarından 27. Dönem TBMM de milleti temsil edecek olan sayın vekillerin, engelli bireylerin, kendileriyle gurur duyduklarını ve asil milletimizi en iyi şekilde temsil edeceklerine güvenimizin tam olduğunu bilmelerini istiyoruz. Bu bağlamda engellilerin önündeki bütün engellerin sona ermesi için çalışacak olan vekillerimize destek olmak adına üzerimize düşen vazifeleri yapmaktan çekinmeyeceğimizi belirtiriz. Vekillerimize görevlerinde başarılar diliyor, yolları açık olsun diyoruz.

Saygılarımızla,

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir