Genel

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı

Yıl: 1920… Bir millet, bağımsızlık için büyük bir mücadeleye başladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, yurt savunmasına göğsünü siper etti. Bağımsızlık ve millet egemenliği için o tarihi adımı atmanın da vakti gelmişti: Millet Meclisi’nin Ankara’da toplanması… Tarih ise 23 Nisan 1920 olarak belirlendi.

O gün Ankara’da büyük bir coşku vardı… Mustafa Kemal ve milletvekilleri, önce Hacı Bayram Camii’nde cuma namazını kıldı, dualarla ilk Meclis’in açılışını gerçekleştirdi. Bir milletin kaderinin değiştiği 23 Nisan, Türkiye’nin ilk resmi bayramı ilan edildi… Bu tarihi gün, 1922’den itibaren Ulusal Egemenlik Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Türkiye’nin ilk milli bayramı 23 Nisan, 5 yıl sonra daha anlamlı bir hal aldı. Atatürk, 23 Nisan’ı çocuklara armağan etti. İlk Çocuk Bayramı kutlaması da 23 Nisan 1927’de Atatürk’ün himayesinde Ankara’da yapıldı. 1981’de kabul edilen kanunla bayramın adı “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” oldu.

Bu yıl 99. olan Yüce Meclis’imizin ve Çocuklarımızın Bayramını yine TBMM’de, Sayın Başkanımız Yusuf ÇELEBİ’nin de katılımıyla 23 Nisan Resepsiyonu’nda  kutlandı.

Ülkemizin birlik ve beraberliğinin teminatı olan Cumhuriyetimizin, başta kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını minnetle anıyor ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızın tüm ülkemiz için kutlu olmasını diliyoruz.

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir