Genel, Haberler

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Münasebetiyle Anıtkabir’e Çelenk Koyma Töreni Yapıldı

Anıtkabir önünde hatıra fotoğrafı çektiren törene katılan engelliler

10-16 Mayıs Engelliler Haftası bir kutlama haftası değil engelliliğe bakış açısını değiştirme ve farkındalığı artırma haftasıdır. Bu hafta engelli farkındalığın oluşturulması, hayatın her alanından ayrımcılığın giderilmesi, insanlarımızın engellilik konusunda daha da duyarlı olması için ulusal platformda belirlenmiş bir haftadır.

1986 yılında 2908 Sayılı Yasanın 88. Maddesi gereğince engellilere hizmet için kurulmuş, kamu yararına çalışan üst düzey sivil toplum kuruluşu olan Türkiye Sakatlar Konfederasyonumuz geleneksel olduğu üzere hafta başlangıcı nedeniyle Anıtkabir Ziyareti, Atatürk’ün Mozolesine Çelenk Koyma Töreni yapıldı. Ardından da Anıtkabir Özel Defteri imzalandı.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu yazan çelenk    Anıtkabir özel defterine yazılan yazının görüntüsü

Törene, Türkiye Sakatlar Konfederasyonumuza üye Türkiye Sağırlar Milli Federasyonu,  Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu, Zihinsel Özürlüler Federasyonu, Görme Engelliler Federasyonu, Spastik Çocuklar ve Erişkinler Dernekleri – Cerebral Palsy- Federasyonu yöneticileri, bağlı derneklerinin üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanımız Sayın Yusuf Çelebi ve beraberindeki heyet Atatürk’ün mozolesine çelenk koyduktan sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Heyet günü anısına Anıtkabir önünde fotoğraf çektirdi. Tören, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanımız Sayın Yusuf Çelebi’nin Anıtkabir Özel Defterine haftanın önemine binaen yazdığı yazı ile sona erdi. Konfederasyon Başkanımız Yusuf Çelebi, Anıtkabir Özel Defterine şunları yazdı: “Büyük Önder Atatürk! Türkiye Sakatlar Konfederasyonu olarak ülkemizde yaşayan 10 milyonu aşkın engellinin; demokratik, laik, sosyal devlet olarak hukukun üstünlüğünü kabul eden cumhuriyetin kazanımları ile yaşama tutunduğunun farkındayız. Siz Büyük Önderimizin “Cumhuriyet Bilhassa Kimsesizlerin Kimsesidir” düşüncesinden güç alarak herkes için ulaşılabilir, erişilebilir, hiç bir ayrımcılığa uğramadan, kendini ifade eden bir Türkiye dileğiyle aziz hatıran önünde saygı ve minnetle eğiliriz.”

Anıtkabir avlusunda Türkiye Sakatlar Konfederasyonu çelenk koyma töreni başlangıcı

Anıtkabir avlusunda Türkiye Sakatlar Konfederasyonu çelenk koyma töreni katılımılar yürüyor

Törene katılanlar merdivenlerden mozoleye doğru çıkıyorlar

Asker ve çelenk eşliğinde Mozoleye doğru yürüyen katılımcılar.

Mozoleye çelenk konulmak üzere

Mozoleye çelenk konuluyor

Atatürk'ün mozolesine çelenk koyma sonrası saygı duruşu

Atatürk'ün mozolesine çelenk koyma sonrası saygı duruşu

Anıtkabir özel defteri imza töreni

Anıtkabir önünde hatıra fotoğrafı çektiren törene katılan engelliler

Anıtkabir önünde hatıra fotoğrafı çektiren törene katılan engelliler

 

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir