Genel

10-16 Mayıs Engelliler Haftası Basın Toplantısı

Konfederasyonumuz 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Konfederasyon Merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda basın mensuplarına konuşan Başkan ÇELEBİ, “Biz seçtiğimiz kadar, seçilmek de istiyoruz. Engelli nasıl ki seçiyorsa seçilebilmelidir. Meclise gidebilmelidir. Siyasi partiler, engelli adaylara mutlaka yer vermelidir.” dedi.

Başkan ÇELEBİ, Türkiye’nin seçim sürecine girmesi dolayısıyla siyasilerin engellilere yönelik çalışma yapmalarını istedi.

“Engelliler sınavlarla istihdam edilebiliyor. Biz bunu kabul edebiliyoruz. Bundan sonra aldığımız eğitimlere göre istihdam edilmek istiyoruz. Dışlanmak istemiyoruz. Aldığımız eğitimde kariyer yapmak istiyoruz. Hakim, savcı, kaymakam, belediye başkanı ve milletvekili olmak istiyoruz.” diye konuşan ÇELEBİ, siyasi partilerin listelerinde daha çok engelliye yer vermeleri gerektiğini belirtti.

ÇELEBİ, “Elbette herkesin oyları kıymetlidir. Engellinin oyu da çok kıymetlidir. Biz seçtiğimiz kadar, seçilmek de istiyoruz. Engelli nasıl ki seçiyorsa seçilebilmelidir. Meclise gidebilmelidir. Siyasi partilerimiz engelli adaylara mutlaka yer vermelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

10-16 Mayıs’ın “Engelliler Haftası” olarak anıldığını kaydeden ÇELEBİ, bu haftanın engellilerin sorunlarının dile getirildiği ve çözüm yollarının arandığı sistematik bir değerlendirme haftası haline geldiğini vurguladı.

AK Parti’nin iktidar olması ile engellilere yönelik icraatların gelişmiş birçok ülkeden daha ileri seviyeye geldiğini anlatan ÇELEBİ, engelliler için daha çok çalışma yapılması noktasında çaba sarf ettiklerini dile getirdi.

Çelebi, seçim sürecinde siyasi partilerin engellilerle ilgili çalışmalara ağırlık vermeleri temennisinde bulunarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Engelliler, seçmeyi bildikleri gibi seçilme hakları da vardır. Bu nedenle partiler engellilerimizi milletvekili olarak Meclise taşımalıdır. Devletler elle ayakla değil akılla yürütülür. Şu anda Mecliste engelliler, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdadır. Verilen vazifeleri ise kritik olmaktan uzak, kadro doldurulmayı amaçlayan görevler olarak görmekteyiz. Oysa ki engellilerin yetenekleri tam olarak değerlendirildiğinde yapamayacakları hiçbir şey yoktur.”

 

Listeye geri dön

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir